AKÜ

Akü; marş, aydınlatma veya ateşleme gücü için kullanılan, kimyasal enerjinin doğrudan dönüşümü ile üretilen elektrik enerjisi kaynağını ifade eder. Aküler şarj olurken dışarıdan verilen elektrik enerjisini iç yapı değişimi ile kimyasal enerji olarak depolarlar. İstendiği zaman da kimyasal yapı değişikliği tersine döner ve aküden elektrik enerjisi alınmaya başlanır.

Kamyon, kamyonet, otobüs ve iş makinelerinde kullanılan aküler 6V ve 12V olarak üretilen akülerdir. Motorlu araç cinsine göre ağırlığı ve kapasiteleri değişiklik göstermektedir.

Akü Test ve Bakımı

Ağır ticari araçlar, kullanım şartları, süreleri ve çeşitleri açısından en çok yıpranan araçlardır. Aracın mekanik aksamının yanında araç üzerinde bulunan tüm elemanlar da aynı yıpranmaya maruz kalır. Akü de bunlardan bir tanesidir. Akünün ömrünün uzaması, yeni akülerin garanti dışına çıkmaması ve araçtan verim alınabilmesi için akülerin sürekli bakımlı olması gerekmektedir. Akü test ve bakımı Propratikler’de yapılmaktadır.

Bakim

Akü Değişimi

Bakım ile kurtarılamayacak akülerin, yenileri ile değişimleri Propratik’te yapılmaktadır. Doğru akü seçiminde, aracın fabrikasyon değerlerinin yanında araç üzerindeki olası üst yapı da dikkate alınmalıdır.

Bakim