Lastik Jant

ELEKTRİK

Far, Sinyal, İç ve Dış Aydınlatma Sistemlerinin Kontrolü ve Onarımı

Artan trafik yoğunluğu ve ulaşılan yüksek hızlar, otomobildeki far ve aydınlatma sistemlerinin önemini arttırmıştır. Güvenli bir sürüş ve konforlu bir yolculuk için aracın iç ve dış aydınlatma sisteminin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu noktada ağır ticari araçların ölçüleri de göz önüne alındığında sistemin kusursuz çalışması şarttır. Sistemdeki arızlar veya ampul değişiklikleri Propratikler’de yapılmaktadır.

Bakim

Far Ayarı

Aracın yük durumuna göre farların konumu değişkenlik arz edeceğinden, aydınlatma mesafesi ve kalitesi de buna bağlı olarak değişebilir. Bu noktada optimum far ayarı, olası yük değişikliklerinde veya araç boşken hem araç kullanıcısını hem de trafikteki diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde yapılmalıdır.

Bakim

Arıza Tespit

Günümüzde üretilen taşıtlarda kullanılan sistemler elektronik devre elemanları ve yazılımları ile donatılarak sistemlerin çalışması ve kontrolü daha da kolaylaştırılmıştır. Farklı araçlara ait bilgisayar yazılımlarını içeren diagnostik cihazları ile taşıtlarda meydana gelebilecek arızalar kolayca teşhis edilip hızlı bir şekilde giderilebilmektedir. Taşıt üzerindeki sistemlerde herhangi bir hata durumunda öncelikle araç gösterge panelinde bulunan ikaz lambalarının yanması ile birlikte sürücüye hata uyarısı yapılır. Böyle bir durumda en yakın Propratik servisine haber verilerek gerekli işlemler yapılmalıdır. Propratik’te araç diagnostik cihazına bağlanarak hata ikazı verilen sistemde araştırma yapılır. Bu esnada herhangi bir yanlışlık olmaması için araca ait marka, model, üretim yılı, motor tipi gibi temel bilgiler eksiksiz olarak cihaz yazılım programına girilmelidir.

Bakim