YAĞ VE SIVILAR

Motor Yağı Kontrolü ve Değişimi

Motor yağı motordaki hareketli parçaların yağlanmasını ve çalışmasını sağlar. Motorda yeterli yağ seviyesinin bulunmaması durumunda motorun hareketli parçaları aşınmaya maruz kalacaktır. Motor yağının düzenli kontrolünün yapılması motorun ömrünü uzatmaktadır.

Bakim

Şanzıman ve Diferansiyel Yağı Kontrolü ve Değişimi

Difransiyelde yağlama en önemli gerekliliklerden birisidir. Yağlama için mutlaka özel difransiyel yağları kullanılmalıdır. Yağ yuvarlak dişli tarafından mekanizma içerisinde dolaştırılır. Difransiyel kovanının altında yağı boşaltmak için üstünde ise yağ eklenmesi için birer tapa bulunur.

Bakim

Gres Tamamlama

Gres, ağır ticari araçların ve otobüslerin şasi yağlamaları, tır, çekici-dorse bağlantı plakaları, ağır ticari araçlar ile otobüslerin tüm rotil başları, diferansiyel şaft bağlantılarının yağlanmasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda ağır ticari araçların tekerlek rulmanlarında ve poyralarında titreşim sebepli aşınmaları önlemek amacıyla da kullanılabilmektedir.

Direksiyon Hidroliği Kontrolü ve Değişimi

Direksiyon sisteminin verimli ve güvenli çalışabilmesi için, diğer sistemler gibi bakımının sürekli yapılması gerekmektedir. Özellikle ülkemiz yol koşulları ile birlikte ağır ve yıpratıcı kullanım şartlarını da göz önüne aldığımızda kontrollerin sık yapılmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu noktada sistemde yeterli sıvı bulunması ve bu sıvının ömrünü doldurmamış olması gerekmektedir.

AdBlue Sıvısı Dolumu

AdBlue, dizel yakıtlı ağır ticari araçların oluşturduğu NOx-emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, çevreye zararlı olmayan bir çözümdür. Bu seyrelti, katalizöre ulaşmadan egzoz gazlarına püskürtülür. Bu noktada oluşan yüksek ısı AdBlue’yu amonyağa dönüştürür. Daha sonra amonyak ve karşıt nitrojen oksitleri katalizöre nüfuz ederken birbiriyle reaksiyona girer ve atmosfer için zararlı olmayan iki elemente, nitrojen ve su buharına dönüşür.

Bakim

Adblue sıvısı ayrı bir tankta saklanmalı ve dizel veya başka tür yakıtlarla karıştırılmamalıdır. Adblue sıvısı düzenli olarak kontrol edilmeli ve eksildiğinde tamamlanmalıdır.

Cam Suyu, Antifriz Kontrolü ve Dolumu

Deterjan katkılı suyun konması, camların temizliği, görüş mesafesinin uzaması ve netleşmesi ile buzlanmanın engellenmesi açısından etkili olduğundan, yıkama su deposuna, saf su yerine katkılı su kullanılması tavsiye edilmektedir.

Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal bir maddedir. Kış aylarında aracın radyatörü ve soğutma sisteminin donmasını önlemek için kullanılan antifriz, yaz aylarında da harareti önlemek için kullanılmaktadır. Ayrıca radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır.

Bakim